O nás

V Bílém Máku rádi přinášíme na stůl mnohé dobou již opomenuté plodiny a suroviny. Nenucenou a hravou formou tvoříme chuťové zážitky, opředené kolem mnohých pilířů, které stály při zrodu, rozkvětu a v neposlední řadě i úpadku naší kultury. Věříme, že zahrnutím těchto po generace opomíjených plodin do našich denních pokrmů můžeme opět najít cestu sblížení s Matkou Přírodou, se sebou samými i s lidmi s nimiž sdílíme každodenní prostor.

V dobách nedávno minulých, kdy informační technologie nebyla ještě ani v plenkách, byli jsme my lidé odkázáni na znalost svého okolí. Sdíleli jsme kraj a jeho krásy, rozmanitost i proměny.

Znali jsme své sousedy a věděli, kdo co umí, pěstuje a jaké řemeslo ovládá.

Provázáni s místem jsme byli odkázáni na dané prostředí.

I jídlo na našem talíři a suroviny, z nichž se skládalo, určovaly charakter sezony a regionu.

Naše strava ve značném měřítku zrcadlila čas a prostor nám blízký a byla možností, jak se propojit s okolím. Možností být celistvý.

Mák je prastará kulturní plodina a i jedna z těch, které si své místo na výsluní udrželi i v dnešní době. Česká republika je současným největším celosvětovým producentem potravinářského máku.

Mák je pro nás odkazem z dob minulých, který přetrval v našem povědomí jako odkaz k tradicím i kultuře našich předků. Symbol hojnosti i snů.